3 czerwca 2019 r. z okazji obchodów ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI w Gdańsku, w Strefie Społecznej przed Europejskim Centrum Solidarności, odbyła się Narada Obywatelska o Edukacji, którą zorganizowaliśmy w ramach Porozumienia Szkół Gdańskich.
Dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie pięciu gdańskich liceów (I LO, III LO, V LO, VIII LO i XV LO) debatowali o tym jak jest i jak powinno być w polskiej edukacji.
Odwiedził nas również Wiceprezydent Gdańska, Pan Piotr Kowalczuk, który przysłuchiwał się naszej debacie.
Rozmawialiśmy na pięć tematów:
1. Czego uczy szkoła? Do czego przygotowuje?
2. Jak uczymy i wychowujemy? Jak motywujemy do nauki? Jakich doświadczeń dostarczamy?
3. Jaka jest rola szkoły w społeczności lokalnej?
4. Jaki jest kształt wewnętrznych relacji w szkole: w trójkącie nauczyciele - uczniowie - rodzice?
5. Jaka jest pozycja nauczycieli? Jakie oczekiwania w stosunku do nich?
O polskiej edukacji debatowało ponad 100 osób, w tym Dyrektorzy: I LO p. Elżbieta Krupa-Grabowska, III LO p. Bożena Ordak, V LO p. Elżbieta Piszczek, XV LO p. Ewa Szymska oraz VIII LO p. Romuald Cichocki. Moderatorami byli: p. Jerzy Majewski z V LO, p. Anna Kalińska i p. Jerzy Chamerski z VIII LO oraz p. Teresa Łytkowska i p. Ewa Przybyłowicz z XV LO.
W naradę włączyli się również nauczyciele z Porozumienia Szkół Gdańskich, m.in Jola Mantey i Magdalena Litwininienko z I LO i Anna Legan z VIII LO. Po dwugodzinnej naradzie uczestnicy wypełnili ankiety dotyczące poparcia dla postulatów JaNauczyciel.
Wydarzenie to zorganizowaliśmy przy współpracy z Fundacją Edukacyjną ODiTK. Realizatorem w ramach PSG była p. Magdalena Mikułko z XV LO.
Dziękujemy za owocną pracę i zaangażowanie na rzecz polskiej edukacji, przede wszystkim młodzieży, która tak chętnie dzieliła się swoimi pomysłami, doświadczeniami oraz wykazała się dużą kreatywnością i świadomością obywatelską.