Jest w moim kraju
Zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wejściu pierwszej
Gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego
Łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując życzenia
W tym chlebie.
/Cyprian K. Norwid/
Kochani!
Któż z nas nie zna i nie lubi śpiewać kolęd. Znamy je, są napisane w języku polskim, ale i w wielu innych językach europejskich, że wspomnę słynną niemiecką kolędę „Cicha noc”. Śpiew łączy ludzi, stąd chcielibyśmy zachęcić i Was do połączenia sił (dwie osoby, grupa, a może i cała klasa) do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w formie hybrydowej (online i występów szkolnych).
Zachęcamy Was do nagrywania w domach tudzież w innych plenerach filmów z własną prezentacją kolęd i pastorałek w różnych językach i przesyłania ich drogą mailową na adresy organizatorów i odpowiedzialnych za wydarzenie; s.czalej@lo15.edu.gdansk.pl; i.szlas@lo15.edu.gdansk.pl; n.rapiej@lo15.edu.gdansk.pl;
Z przesłanych utworów jury wyłoni od 8 do 12 najlepszych, które zostaną zaprezentowane na gali szkolnej.
Warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie karty zgłoszenia oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych i przesłanie filmów do 17 grudnia 2022 r.
Sama Gala Konkursowa Szkolna jak i obrady jury odbędą się 21 grudnia 2022 r. Wyniki konkursu i prezentacja zostanie umieszczona na stronie internetowej /facebooku/ naszego Liceum tego samego dnia, to jest 21 grudnia 2022 r. w godzinach popołudniowych.
Do regulaminu konkursu dołączamy kartę zgłoszenia
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK
- Celem konkursu jest kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie umiejętności językowych i muzycznych uczniów oraz ich prezentacja w formie uczniowskich interpretacji.
- Organizatorem konkursu jest XV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku oraz pls. ks. Sławomir Czalej i pani Izabella Ejsmont.
- Konkurs organizowany jest dla uczniów naszego Liceum. Jeden uczestnik, grupa, klasa mogą przedstawić jedną kolędę lub pastorałkę. Wykonawcy mogą używać instrumenty własne, podkłady muzyczne, a także przebrać się w stroje adekwatne do wykonywanego utworu. Organizator nie narzuca klasycznej prezentacji utworów, można zatem stosować konwencję muzyczną opartą o inne rodzaje muzyki np. blues, country, soul, pop, gospel etc. Można śpiewać utwory własne.
- Uczestnicy zobowiązani są nagrać materiał filmowy urządzeniami nagrywającymi np. kamera lub telefon ze stałego ujęcia, zamocowanymi do statywu lub w inny stabilny sposób.
- Prosimy o ustawienie na urządzeniu nagrywającym najwyższych możliwych parametrów nagrywania obrazu i dźwięku, w orientacji poziomej, rozdzielczość minimalna HD 720p(1280x720); czas nagrania to cztery minuty max.
- Film wraz z kartą zgłoszenia (skan) należy przesłać internetowo jako plik formatu MP4 lub AVI za pomocą wybranej platformy do przesyłania danych (typu wetransfer.com, transferxl.com lub Dysk Google -drive.google.com najpóźniej do 17 grudnia 2022 r. na adresy: s.czalej@lo15.edu.gdansk.pl; i.szlas@lo15.edu.gdansk.pl; n.rapiej@lo15.edu.gdansk.pl;
- Z przesłanych materiałów zostanie wyłonionych przez jurorów 8-12 utworów, które zostaną zaprezentowane w szkole, podczas uroczystej gali.
- Sama Gala Konkursowa Szkolna odbędzie się w środę w Sali gimnastycznej w godzinach 10.00 – 12.00. Na Sali siadamy na matach i przychodzimy w kapciach lub grubych skarpetach.
- Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po tajnej naradzie jury bezpośrednio po Gali Konkursowej a prezentacja Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek zostanie umieszczona na stronie XV Liceum Ogólnokształcącego 21 grudnia 2022 w godzinach popołudniowych.
- Kolędy i pastorałki mogą być śpiewane w języku polskim, hiszpańskim, ukraińskim, angielskim, niemieckim, francuskimi włoskim. Możliwe jest jednak wykonanie utworów w innych językach, po wcześniejszym porozumieniu z organizatorami konkursu.
- Uczestnicy konkursu będą oceniani w następujących aspektach:
- walory wokalne i umiejętności warsztatowe (0-5 punktów),
- poprawność językowa, dobór repertuaru (0-5 punktów),
- interpretacja utworu, oryginalność wykonania i ogólny wyraz artystyczny (0-5 punktów),
- jakość przesłanego nagrania (0-5 punktów).
Jury konkursu będzie składało się z pani Dyrektor Ewa Szymskiej, Izabelli Ejsmont, Natalii Rapiej oraz Miquela Vazqueza Patona.
Zwycięzcy konkursu (trzy pierwsze miejsca) otrzymają dyplomy i Możliwe jest przyznanie miejsca ex aequo.