Jest w moim kraju

Zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wejściu pierwszej

Gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda wspólnego

Łamią chleb biblijny,

Najtkliwsze przekazując życzenia

W tym chlebie.

    /Cyprian K. Norwid/               

 

                       Kochani!

 Któż z nas nie zna i nie lubi śpiewać kolęd. Znamy je, są napisane w języku polskim, ale i w wielu innych językach europejskich, że wspomnę słynną niemiecką kolędę „Cicha noc”. Śpiew łączy ludzi, stąd chcielibyśmy zachęcić i Was do połączenia sił (dwie osoby, grupa, a może i cała klasa) do wzięcia udziału  w  Szkolnym  Konkursie Kolęd i Pastorałek w formie hybrydowej (online i występów szkolnych).

Zachęcamy Was do nagrywania w domach tudzież w innych plenerach filmów z własną prezentacją  kolęd i pastorałek w różnych językach i przesyłania ich drogą mailową na adresy organizatorów i odpowiedzialnych za wydarzenie; s.czalej@lo15.edu.gdansk.pl; i.szlas@lo15.edu.gdansk.pl; n.rapiej@lo15.edu.gdansk.pl;

Z przesłanych utworów jury wyłoni od 8 do 12 najlepszych, które zostaną zaprezentowane na gali szkolnej.

Warunkiem udziału w konkursie jest wypełnienie karty zgłoszenia oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych i przesłanie  filmów do 17 grudnia 2022 r.

Sama Gala Konkursowa Szkolna jak i obrady jury odbędą się 21 grudnia 2022 r. Wyniki konkursu i prezentacja zostanie umieszczona na stronie internetowej /facebooku/ naszego Liceum  tego samego dnia, to jest 21 grudnia 2022 r. w godzinach popołudniowych. 

Do regulaminu konkursu dołączamy kartę zgłoszenia

                                        REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK

  1. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozwijanie umiejętności językowych i muzycznych uczniów oraz ich prezentacja w formie uczniowskich interpretacji.
  2. Organizatorem konkursu jest XV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku oraz pls. ks. Sławomir Czalej i pani Izabella Ejsmont.
  3. Konkurs organizowany jest dla uczniów naszego Liceum. Jeden uczestnik, grupa, klasa mogą przedstawić jedną kolędę lub pastorałkę. Wykonawcy mogą używać instrumenty własne, podkłady muzyczne, a także przebrać się w stroje adekwatne do wykonywanego utworu. Organizator nie narzuca klasycznej prezentacji utworów, można zatem stosować konwencję muzyczną opartą o inne rodzaje muzyki np. blues, country, soul, pop, gospel etc. Można śpiewać utwory własne.
  4. Uczestnicy zobowiązani są nagrać materiał filmowy urządzeniami nagrywającymi np. kamera lub telefon ze stałego ujęcia, zamocowanymi do statywu lub w inny stabilny sposób.
  5. Prosimy o ustawienie na urządzeniu nagrywającym najwyższych możliwych parametrów nagrywania obrazu i dźwięku, w orientacji poziomej, rozdzielczość minimalna HD 720p(1280x720); czas nagrania to cztery minuty max.
  6. Film wraz z kartą zgłoszenia (skan) należy przesłać internetowo jako plik formatu MP4 lub AVI za pomocą wybranej platformy do przesyłania danych (typu wetransfer.com, transferxl.com lub Dysk Google -drive.google.com najpóźniej do 17 grudnia 2022 r. na adresy: s.czalej@lo15.edu.gdansk.pli.szlas@lo15.edu.gdansk.pln.rapiej@lo15.edu.gdansk.pl;
  7. Z przesłanych materiałów zostanie wyłonionych przez jurorów 8-12 utworów, które zostaną zaprezentowane w szkole, podczas uroczystej gali.
  8. Sama Gala Konkursowa Szkolna odbędzie się w środę w Sali gimnastycznej w godzinach 10.00 – 12.00. Na Sali siadamy na matach i przychodzimy w kapciach lub grubych skarpetach.
  9. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po tajnej naradzie jury bezpośrednio po Gali Konkursowej a prezentacja Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek zostanie umieszczona na stronie XV Liceum Ogólnokształcącego 21 grudnia 2022 w godzinach popołudniowych.
  10. Kolędy i pastorałki mogą być śpiewane w języku polskim, hiszpańskim, ukraińskim, angielskim, niemieckim, francuskimi włoskim.   Możliwe jest jednak   wykonanie utworów w innych językach, po wcześniejszym porozumieniu z organizatorami konkursu.
  11. Uczestnicy konkursu będą oceniani w następujących aspektach:
  • walory wokalne i umiejętności warsztatowe (0-5 punktów),
  • poprawność językowa, dobór repertuaru (0-5 punktów),
  • interpretacja utworu, oryginalność wykonania i ogólny wyraz artystyczny (0-5 punktów),
  • jakość przesłanego nagrania (0-5 punktów).

Jury konkursu będzie składało się z pani Dyrektor Ewa Szymskiej, Izabelli Ejsmont, Natalii Rapiej oraz Miquela Vazqueza Patona.

Zwycięzcy konkursu (trzy pierwsze miejsca) otrzymają dyplomy i Możliwe jest przyznanie miejsca ex aequo.