Olimpiada ma charakter trzy- etapowy.
Pierwszy – szkolny – etap Olimpiady – polega na wykonaniu przez uczniów pracy na jeden z podanych
tematów i przesłaniu jej w odpowiednim terminie do właściwego Komitetu Okręgowego. Prace winny być wykonane indywidualnie. W każdym okręgu do drugiego etapu zakwalifikowanych zostanie 100 uczestników, których prace zostaną ocenione najwyżej.
Nagroda specjalna Prezydenta RP
Uczestnicy, którzy w pierwszym – szkolnym – etapie wybiorą temat nr 1,wezmą udział w dodatkowym konkursie o nagrodę specjalną, ufundowaną przez Prezydenta RP. Zasady Konkursu określa specjalny regulamin dostępny na stronie Olimpiady.
Drugi – okręgowy – etap Olimpiady – odbywa się jednocześnie na terenie całego kraju i polega na rozwiązaniu testu z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie i obronności.
Trzeci – centralny – etap Olimpiady – odbywa się w Warszawie i jest dwuczęściowy.
W pierwszej części uczestnicy rozwiązują test z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie i obronności oraz z tematu zmiennego, który w tym roku brzmi: „Unia Europejska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego”.
Tytuł laureata Olimpiady otrzymuje 36 uczestników, którzy uzyskają najlepsze wyniki. Laureaci, będący w danym roku szkolnym uczniami klas maturalnych, mają prawo do przyjęcia na studia na specjalnych warunkach, określonych przez uczelnie wyższe (tzw. indeksy) oraz do nagród rzeczowych i innych. Pozostali laureaci uzyskują nagrody rzeczowe i inne.Tytuł finalisty Olimpiady otrzymuje kolejnych 36 uczestników.
Do drugiej, ustnej części etapu, która rozgrywana jest dnia następnego przy udziale publiczności
przechodzi 12 najlepszych uczestników Olimpiady.
Przystąp do konkursu: napisz esej,stwórz film, fotoreportaż lub fotokast na jeden z podanych tematów, a następnie sprawdź swoje umiejętności i wiedzępodczas testu na etapie okręgowym i na etapie centralnym