1 czerwca 2019 r. w ramach obchodów ŚWIĘTA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI w Gdańsku, Klub Myśli Obywatelskiej ORZEŁ zorganizował debatę pt. "O wolności z perspektywy różnych pokoleń".
Nasze zaproszenie przyjęła Pani Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz, Pan Jerzy Kiszkis - aktor, legenda kultury niezależnej i opozycji demokratycznej oraz Sebastian Przybył - absolwent XV LO, obecnie student II roku dyplomacji na UG i Radny Dzielnicy Żabianka. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy krótkie podsumowanie projektu MŁODZI DLA WOLNOŚCI, który był zorganizowany w 2014 r., z inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i w którym udało nam się zdobyć nagrodę - spotkanie z Panem Prezydentem w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Debatę międzypokoleniową, z udziałem Pani Prezydent, zorganizowaliśmy w Strefie Społecznej przed ECS, w namiocie EDUKACJA, we współpracy z Fundacją ODiTK i Wydziałem Rozwoju Społecznego Miasta Gdańska. Spotkanie prowadziła p. Magdalena Mikułko, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i opiekun KMO.
Z perspektywy trzech pokoleń rozmawialiśmy o tym, czym jest WOLNOŚĆ i jakie ma znaczenie? Czy istnieje WOLNOŚĆ częściowa? Jak na przestrzeni lat zmieniło się, zmienia pojęcie WOLNOŚCI i z czego to wynika?
Dziękujemy naszym gościom za przyjęcie zaproszenia, za ważne i potrzebne słowa, które padły w jej trakcie.
Dziękujemy za udział w debacie Pani Dyrektor Ewie Szymskiej, nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom i absolwentom za tak liczne przybycie. Wydarzenie to na długo pozostanie w naszej pamięci i jesteśmy z niego bardzo dumni.