Relacja z wymiany szkolnej pomiędzy XV LO w Gdańsku a KFG Mannheim

W dniach 8-15 czerwca 2024 roku uczniowie XV LO w Gdańsku mieli okazję uczestniczyć w wymianie szkolnej z KFG Mannheim. Był to wyjątkowy tydzień pełen niezapomnianych wrażeń i nowych doświadczeń.

Dzień 1: Przyjazd do Mannheim

Nasza przygoda rozpoczęła się 8 czerwca, gdy wyruszyliśmy z Gdańska pociągiem. Podróż była długa, ale wygodna i pozwoliła nam na lepsze poznanie się nawzajem oraz naładowanie energii przed intensywnym tygodniem.

Dzień 2: Zwiedzanie Mannheim

Pierwszy pełny dzień w Mannheim rozpoczęliśmy od rally po mieście. Uczniowie KFG przygotowali dla nas interaktywną grę miejską, podczas której musieliśmy odpowiadać na pytania dotyczące historii i kultury Mannheim. To świetny sposób na poznanie miasta i nawiązanie pierwszych przyjaźni.

Dzień 3: Ogrody królewskie w Schwetzingen

W środę odwiedziliśmy ogrody królewskie w Schwetzingen. Było to niezwykle relaksujące doświadczenie. Spacerowaliśmy po pięknych alejkach, podziwiając starannie utrzymane rośliny i zabytkowe fontanny.

Dzień 4: Zabawa w parku linowym w Viernheim

Czwartek przyniósł nam sporo emocji i adrenaliny. Udaliśmy się do parku linowego w Viernheim, gdzie mogliśmy sprawdzić swoje siły i umiejętności w pokonywaniu różnych przeszkód. To był świetny sposób na integrację i przełamywanie własnych barier.

Dzień 5: Wizyta w Heidelbergu

Kolejnego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do Heidelbergu, malowniczego miasta położonego nad rzeką Neckar. Zwiedziliśmy tam słynny zamek, który zachwycił nas swoją architekturą i historią. Spacer po urokliwych uliczkach Heidelbergu na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dzień 6: Zwiedzanie Technoseum

W piątek odwiedziliśmy Technoseum, interaktywne muzeum technologii. Mieliśmy okazję poznać historię techniki i przemysłu, a także samodzielnie przeprowadzać różnorodne eksperymenty. Ta wizyta wzbogaciła naszą wiedzę i rozbudziła ciekawość świata.

Dzień 7: Pożegnanie i powrót do Gdańska

Ostatniego dnia pożegnaliśmy naszych niemieckich przyjaciół i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Gdańska. Był to czas refleksji nad wszystkimi przeżytymi doświadczeniami oraz wymiany kontaktów z nowymi znajomymi.

Wymiana szkolna pomiędzy XV LO w Gdańsku a KFG Mannheim była niezapomnianym doświadczeniem, które pozwoliło nam nie tylko poznać Niemcy i ich kulturę, ale także nawiązać trwałe przyjaźnie. Każdy dzień przynosił nowe wyzwania i atrakcje, dzięki którym mogliśmy rozwijać swoje umiejętności i poszerzać horyzonty. Już nie możemy doczekać się wrześniowej wizyty w Gdańsku i kolejnych wspólnych projektów!