W dniach 23-27 września 2024 roku gościliśmy w XV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły Karl-Friedrich-Gymnasium w Mannheim. Była to rewizyta w ramach trwającej od wielu lat wymiany szkolnej, której głównym motywem przewodnim były tematy związane z imigracją i integracją w szkole.
Program wymiany obfitował w liczne atrakcje kulturalne, które miały na celu nie tylko integrację uczniów, ale także przybliżenie im historii oraz piękna Trójmiasta i okolic. Już pierwszego dnia nasi goście mieli okazję wziąć udział w niezwykłym koncercie organowym w Katedrze Oliwskiej.
Muzyka w tym zabytkowym miejscu zrobiła na wszystkich ogromne wrażenie, a spacer po malowniczym Parku Oliwskim oraz wizyta w Palmiarni pozwoliły w pełni cieszyć się piękną, wrześniową pogodą.
Tego samego dnia młodzież odwiedziła Sopot, gdzie spacerowaliśmy po słynnym molo–najdłuższym drewnianym molo w Europie. Była to doskonała okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć i cieszenia się wyjątkowym nadmorskim klimatem.
W środę przyszła pora na zwiedzanie Gdańska. Uczniowie mieli możliwość poznać bogatą historię miasta, podziwiając jego architekturę, a wizyta w Radzie Miasta Gdańska pozwoliła lepiej zrozumieć funkcjonowanie lokalnych władz.
Jednym z punktów programu była także wycieczka do Malborka, gdzie młodzież zwiedziła monumentalny Zamek Krzyżacki – największą twierdzę ceglaną na świecie. Przewodniczka przybliżyła historię regionu oraz ciekawe fakty związane z okresem krzyżackim, co spotkało się z zainteresowaniem zarówno polskich, jak i niemieckich uczniów.
Kolejną edukacyjną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Emigracji w Gdyni. W towarzystwie przewodnika uczniowie poznali losy polskich emigrantów na przestrzeni wieków, co idealnie wpisywało się w temat przewodni naszej wymiany – imigracji i integracji.
W trakcie tych kilku dni młodzież z Gdańska i Mannheim miała wiele okazji do integracji. Wspólne zwiedzanie, rozmowy i zabawy sprzyjały nawiązywaniu przyjaźni. Uczniowie wzajemnie uczyli się swoich języków, doskonaląc umiejętności komunikacyjne. Atmosfera była bardzo serdeczna, co sprawiło, że młodzież szybko się zżyła i stworzyła wyjątkową wspólnotę.
Wymiana była nie tylko doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o kulturze, historii i problematyce współczesnej, ale także przyczyniła się do budowania więzi między uczniami z Polski i Niemiec, które na pewno będą kontynuowane w przyszłości.
Nasze programy wymiany od 2001 roku wspiera Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Dziękujemy!